V letech 2019 až 2020 proběhla v České republice studie s názvem Multicentrické klinické pozorování: Concentrix® a jeho užití u pacientů s příznaky poruchy aktivity a pozornosti. Tuto studii provedla Klinika dětské neurologie LF MU a FN Brno ve spolupráci s Institutem biostatistiky a analýz LF MU Brno, oddělením dětské neurologie FN Ostrava a Neurologickou klinikou FN Plzeň.
Porucha aktivity a pozornosti je jednou z nejčastěji diagnostikovanou poruch v dětském věku. Projevuje se opozičním vzdorem, poruchami chování, učení, změnami nálad nebo úzkostí. Děti mohou mít problémy v sociálním přizpůsobení, projevují se hyperaktivně, zvyšuje se u nich neklid, nedokážou adekvátně regulovat svoje emoce a chování, jsou méně obratné, vyskytují se časté potíže s koncentrací a pozorností.
Ve školním věku mají děti často obtíže s dodržováním školního režimu, což může způsobit například neúspěšnost v učení i v případě intelektově dobře vybaveného dítěte. Připojují se též emoční obtíže, problémy v sociálních vztazích, poruchy sebehodnocení, problémy v chování. Až 80 % dětí si přenáší neřešenou ADHD i do dospělého věku.
V případě zájmu o další informace ke studii nás prosím kontaktujte na e-mailu: kousalikova@desitin.cz