Které léky se používají pro terapii migrény?

Cílem medikamentózní léčby migrény je nejprve léčit akutní ataku a následně profylaxe (opatření k předcházení dalších záchvatů bolesti). Často bývají doporučovány léčivé látky ze skupiny tzv. triptanů (antagonisté serotoninových receptorů) jako např. Sumatriptan. Tyto léčivé látky často pomáhají nejen proti bolesti hlavy, ale většinou eliminují  i ostatní doprovodné příznaky jako nevolnost a zvracení. U pacientů s lehkou až středně těžkou migréno jsou doporučována klasická analgetika (např. kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, diclofenak apod.).

Kromě akutní léčby je u některých pacientů nutná i medikamentózní profylaxe. Pravidelné užívání léku může v nejlepším případě ataky bolestí hlavy zastavit nebo alespoň četnost a sílu atak snížit. Účinné látky používané v profylaxi zahrnují beta blokátory metoprolol a propranolol, blokátor kalciových kanálů flunarizin a antikonvulziva valproát a topiramát.

 

Výběr nejsprávnější léčby pro každého pacienta je výsledkem detailní diskuze s neurologem nebo jiným lékařem, který má zkušenosti s léčbou migrény.