+420 222 245 375
Kontakt

Jizvy na kůži

Jizvy jsou přirozenou součástí procesu hojení poraněné kůže.

Porušení kůže, jehož důsledkem je vznik jizvy, může vzniknout z nejrůznějších příčin, jako jsou různá zranění, řezné a tržné rány, odřeniny, operace, plastické operace, amputace, popálení, porod císařským řezem, těhotenské strie, odstranění tetování, akné a další.

Viditelně zjizvená kůže a další nepříjemné příznaky, jako je zarudnutí, otok, svědění nebo napětí mohou mít značný dopad na kvalitu života. To platí především, jsou-li jizvy na viditelných místech, která lze obtížně zakrýt - obličej, krk a ruce nebo břicho, nohy a další místa, viditelná zvláště v letních měsících.

Zjizvená tkáň se odlišuje od okolní tkáně vzhledem i funkcí.

Zjizvená tkáň neobsahuje vlasové folikuly, mazové a potní žlázy, má také méně elastických vláken, což může vést ke tvrdnutí nebo smršťování jizvy. Někdy zjizvená tkáň způsobuje napětí na kůži nebo dokonce omezení pohybu.

Jizva je doprovázena tvorbou nových jemných krevních cév, díky kterým mají čerstvé jizvy červenou barvu. Jak jizva zraje, červená barva pomalu bledne. Výsledná zjizvená tkáň nemá stejné barevné pigmenty jako zdravá pokožka, a proto je jizva světlejší než okolní kůže.

Jak nápadná jizva je, závisí na různých faktorech: druh a rozsah poranění, proces hojení ran, celkový zdravotní stav, věk, genetické predispozice. I z drobného poranění může vzniknout tlustá, tvrdá a nápadná, nepříjemně pnoucí jizva. Obecně se nejlépe hojí pooperační rány, které jsou úzké a mají hladké okraje.  Při dobré péči je výsledná jizva většinou malá, tenká a sotva viditelná.

Všechny typy jizev lze účinně léčit Contractubex® gelem tak, že jsou méně viditelné a méně nepříjemné.

Vznik jizev a jejich druhy

Jizvy rozdělujeme do několika kategorií podle příčin jejich vzniku, nebo dle jejich vzhledu.

1. Nejdříve se vytváří krevní sraženina v ráně a aktivují se růstové faktory, které stimulují tvorbu nové tkáně.
2. Po dvou až třech týdnech je rána na povrchu uzavřena nově vytvořenou tkání.
3. Proces hojení v hlubších vrstvách kůže a vytváření nové tkáně však bude trvat měsíce. To je fáze, ve které lze proces tvorby jizev pozitivně ovlivnit.

Pro dosažení optimálního hojení jizvy je nezbytné, aby ošetření pomocí Contractubex® gelu bylo zahájeno okamžitě, jakmile je rána uzavřena nebo jsou odstraněny stehy. Léčba může trvat 3 - 6 měsíců v závislosti na rozsahu zjizvení, protože tkáň jizvy regeneruje velmi pomalu. Výsledkem však může být téměř neviditelná jizva!

Rostoucí nebo hypertrofická jizva

Hypertrofické jizvy se formují krátce po zahojení rány a jsou způsobeny nadměrnou produkcí vláken pojivové tkáně. Jizva má tendenci se vyklenout a vyčnívá nad úrovní okolní kůže, i když zůstává omezena na oblasti původního zranění. Jizva nepřesahuje okraje rány. Hypertrofické jizvy jsou obzvláště časté, pokud rána nebyla znehybněna nebo chráněna anebo pokud se infikuje.

Přerůstající jizva neboli keloid

Keloid má tendenci se tvořit dlouho poté, co se rána zahojila. To je způsobeno masivní nadprodukcí vláken pojivové tkáně, která pokračují v růstu přes okraje rány na zdravou kůži. Keloidy postihují zejména dívky a mladé ženy. Jizvy na částech těla, kde se kůže napíná, jsou také náchylné ke tvorbě keloidních jizev. Docela častá je genetická predispozice k rozvoji keloidů. Keloidy se objevují desetkrát častěji u lidí s tmavší barvou pleti než u lidí se světlou pletí.

Vkleslé nebo atrofické jizvy

Atrofické jizvy jsou křehké, většinou světlé, často mnohočetné. Jsou pod úrovní pokožky, bývají ohraničeny na oblast původního zranění. Nejčastěji jsou pozorovány jako jemné dolíčky po zhojeném akné na hrudníku, v obličeji, nebo po planých neštovicích.

Léčba obtížných jizev

Léčba některých jizev může být obtížnější a složitější. Vedle Contractubex® gelu existují i další možnosti léčby, např. laserové ošetření. O více informací požádejte svého lékaře.